Nadanie numeru pesel na wniosek osoby obowiązanej na podstawie odrębnych przepisów do posiadania numeru pesel

← Usługi

Jednostka prowadząca sprawę

Telefon kontaktowy: 17 787 40 55, 17 787 40 54

Osoba kontaktowa: Lidia Rudolf – podinspektor, Robert Cnota – podinspektor

Opis ogólny

Osoba, która jest obowiązana na podstawie odrębnych przepisów do posiadania numeru PESEL może złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL w dowolnym organie gminy.

Wniosek składany jest w formie pisemnej, należy w nim wskazać podstawę prawną upoważniającą do otrzymania nr PESEL (wskazanie przepisu, z którego wynika obowiązek posiadania numeru PESEL).

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL.

3. Ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

5. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 6 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL.

Wymagane dokumenty

1. Wypełniony formularz wniosku o nadanie numeru PESEL zawierający wskazanie podstawy prawnej zobowiązującej wnioskodawcę do posiadania nr PESEL.

2. Dowód osobisty lub paszport obywatela polskiego, a w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość
i obywatelstwo (do wglądu).

3. W przypadku składania wniosku o nadanie numeru PESEL przez pełnomocnika dodatkowo pisemne pełnomocnictwo do złożenia wniosku, dowód osobisty pełnomocnika lub paszport do wglądu oraz dokumenty potwierdzające dane wskazane we wniosku dotyczące osoby, której wniosek dotyczy. Kopia paszportu lub kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo muszą zostać potwierdzone za zgodność z oryginałem przez notariusza lub występującego w tej sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem.

Ta usługa wymaga podpisu elektronicznego za pomocą klucza weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym lub profilu zaufanego.

Sposób dostarczenia dokumentów

Wymagane dokumenty może dostarczyć wnioskodawca lub pełnomocnik wnioskodawcy bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy.

Termin realizacji

Niezwłocznie, po złożeniu wniosku nadany jest numer PESEL oraz powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, które otrzymuje wnioskodawca.

Miejsce załatwienia

Biuro Obsługi Mieszkańca (BOM) Urzędu Miejskiego w Mielcu, ul. Żeromskiego 26, Referat Spraw Obywatelskich, Wydział Organizacyjno-Administracyjny.

Opłaty

Złożenie i rozpatrzenie wniosku nie podlega opłacie.

W przypadku gdy w sprawie działa pełnomocnik, wówczas opłata za złożenie dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wynosi 17 zł (ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Nie podlega opłacie skarbowej czynność złożenia dokumentu, stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa małżonkowi, wstępnemu ( np. rodzice, dziadkowie), zstępnemu (np. dzieci, wnuki) lub rodzeństwu.
Opłatę skarbową za złożenie pełnomocnictwa należy wpłacić w kasie Urzędu, ul. Żeromskiego 26 lub na rachunek bankowy Gminy Miejskiej Mielec: PKO Bank Polski 04102043910000670201889583.

Termin wniesienia opłaty: najpóźniej w dniu składania wniosku.

Telefon kontaktowy

17 787 40 55, 17 787 40 54

Osoba kontaktowa

Lidia Rudolf - podinspektor, Robert Cnota - podinspektor

Tryb odwoławczy

Tryb odwoławczy nie występuje.

Informacje dodatkowe

Wniosek musi zawierać podstawę prawną upoważniającą do nadania numeru PESEL, co oznacza, że w innych przepisach (ustawach czy rozporządzeniach) musi być wykazana wymagalność numeru PESEL do określonych czynności.

Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się z urzędem osobiście lub telefonicznie na podane nr telefonów.