Telefon kontaktowy: 17 787 40 57, 17 787 40 58
Osoba kontaktowa: Marta Marek – inspektor, Renata Hyjek – podinspektor, Małgorzata Bujak – podinspektor, Marta Grzech – podinspektor
1. Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia.
2. Wniosek o wydanie dowodu osobistego z powodu jego utraty lub uszkodzenia należy złożyć niezwłocznie.
3. Dowód osobisty posiada warstwę graficzną i warstwę elektroniczną.
4. Warstwa graficzna dowodu osobistego zawiera:
1.dane dotyczące osoby:
a) nazwisko,
b) imię (imiona),
c) nazwisko rodowe,
d) imiona rodziców,
e) datę i miejsce urodzenia,
f) płeć,
g) wizerunek twarzy,
h) numer PESEL,
i) obywatelstwo,
j) odwzorowanie własnoręcznego podpisu,
2. dane dotyczące dowodu osobistego:
a) seria i numer dowodu osobistego,
b) datę wydania
c) datę ważności,
d) oznaczenie organu wydającego dowód osobisty,
e) numer CAN.
5. Warstwa elektroniczna dowodu osobistego zawiera:
1) dane zamieszczone w warstwie graficznej zapisane w postaci elektronicznej, za wyjątkiem numeru CAN,
2) certyfikat potwierdzenia obecności,
3) certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia – dla osób powyżej 13 lat,
4) certyfikat podpisu osobistego, jeżeli wnioskodawca wyrazi na to zgodę przy składaniu wniosku. Zgodę w imieniu osób powyżej 13 lat wyraża rodzic, opiekun prawny lub kurator,
5) przestrzeń na kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego nadawanego na podstawie umowy posiadacza dowodu osobistego z dostawcą usługi,
6) odciski palców – pobierane od osób powyżej 12 roku życia.
6. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dowód osobisty odbiera się osobiście w organie gminy, w którym wniosek został złożony.
7. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa rodzic, opiekun prawny lub kurator.
8. Złożenie w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku; wyjątek stanowią osoby , które nie ukończyły 5 roku życia.
9. Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem osoby, która nie ukończyła 5 roku życia albo osoby, która ukończyła 5 rok życia i nie ukończyła 12 roku życia, jeżeli osoba ta była obecna przy składaniu wniosku w siedzibie organu gminy.
10. Powyżej 13 roku życia małoletni odbiera osobiście kod PUK umożliwiający odblokowanie certyfikatów.
11. Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania dla osób od 12 roku życia, 5 lat dla osób do 12 roku życia oraz na 12 miesięcy dla osób, od których chwilowo fizycznie nie można pobrać odcisków palców.
12. Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego dla osób od 12 roku życia (pobranie odcisków palców) oraz odbiór dowodu osobistego wymaga wizyty w urzędzie. Odciski palców nie są pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia oraz od osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. Natomiast jeżeli pobranie odcisków palców jest tylko chwilowo niemożliwe (np. z powodów medycznych), wtedy wydawany jest dowód osobisty bez odcisków palców – ważny 12 miesięcy. Podpis jest umieszczany w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia. Podpisu nie będzie w dowodzie osobistym osoby, która nie może złożyć podpisu. Dla dziecka poniżej 12 roku życia można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej.
13. Uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymywanie bez podstawy prawnej cudzego dowodu osobistego oraz nie zwrócenie dowodu w razie utraty obywatelstwa polskiego – na podstawie art. 79 ustawy o dowodach osobistych podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Ukaranie następuje w trybie przepisów określonych w kodeksie postępowania administracyjnego w sprawach o wykroczenia.
14. Kurator lub opiekun prawny posiadacza dowodu osobistego powiadamia niezwłocznie organ dowolnej gminy o ubezwłasnowolnieniu całkowitym posiadacza dowodu osobistego, w którego dowodzie osobistym został zamieszczony certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikat podpisu osobistego, oraz o ubezwłasnowolnieniu częściowym posiadacza dowodu osobistego, w którego dowodzie osobistym został zamieszczony certyfikat podpisu osobistego, okazując prawomocne orzeczenie sądu w tej sprawie.
1. Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.
3. Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
1. Dowód osobisty podlegający wymianie z powodu uszkodzenia, a w związku z utratą dowodu osobistego ważny dokument paszportowy, w przypadku nie posiadania, inny dokument zawierający fotografię.
2. Jedna fotografia:
Przewiduje się odstępstwa dotyczące fotografii osób:
3. W przypadku gdy dane zawarte we wniosku budzą wątpliwości organ gminy może, w celu wyjaśnienia niezgodności, żądać od wnioskodawcy skróconego odpisu polskiego aktu urodzenia albo skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa lub orzeczenia sądu w przypadku niezgodności danych osobowych oraz dokumentu poświadczającego obywatelstwo polskie w przypadku niezgodności dotyczącej obywatelstwa.
1. Wymagane dokumenty należy dostarczyć bezpośrednio do urzędu w godzinach jego pracy. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym poprzez stronę internetową: www.mobywatel.gov.pl z zastrzeżeniem, że obywatel, który ukończył 12 r.ż. jest zobowiązany w terminie do 30 dni od złożenia wniosku zgłosić się do urzędu, do którego skierował wniosek, w celu złożenia odwzorowania podpis własnoręcznego oraz odcisków palców.
2. W przypadku niemożności złożenia wniosku w organie gminy spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą, Wnioskodawca powiadamia organ, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.
W tej sytuacji, odbioru dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik, składając pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności. Opłata za złożenie pełnomocnictwa szczególnego do odbioru dowodu osobistego wynosi 17 zł. Nie podlega opłacie skarbowej czynność złożenia dokumentu, stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa małżonkowi, wstępnemu (np. rodzice, dziadkowie), zstępnemu (np. dzieci, wnuki) lub rodzeństwu. Opłatę skarbową za udzielenie pełnomocnictwa należy wpłacić w kasie Urzędu, ul. Żeromskiego 26 lub na rachunek bankowy Gminy Miejskiej Mielec: PKO Bank Polski 04102043910000670201889583, najpóźniej w dniu odbioru dowodu osobistego.
Jeżeli jednak, przyczyny złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego poza siedzibą organu gminy okażą się nieuzasadnione, nastąpi odmowa przyjęcia wniosku z pouczeniem o konieczności złożenia wniosku osobiście w organie gminy. Urząd Miejski w Mielcu zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu osoby na terenie powiatu mieleckiego.
3. W przypadku braków formalnych w dostarczonych dokumentach Wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany do ich uzupełnienia w terminie nie krótszym niż 7 dni.
Urząd Miejski w Mielcu, ul. Żeromskiego 26, Biuro Obsługi Mieszkańca w Referacie Spraw Obywatelskich Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego.
Wniosek jest wolny od opłat.
1. Tryb odwoławczy występuje w przypadku wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego, która posiada rygor natychmiastowej wykonalności.
2. Odwołanie wnosi się do Wojewody podkarpackiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Mielca. Odwołanie należy złożyć na jeden z poniższych sposobów:
3. O zachowaniu terminu decyduje data złożenia odwołania w Urzędzie lub data jego nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego.
4. Wniesienie odwołania jest wolne od opłat.
5. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się z urzędem osobiście lub telefonicznie.
Formularza do pobrania : Brak